Stezky v okolí Nivice

Na této stránce naleznete více informací v češtině o stezkách (tzv. South Albania Trail), které jsme v okolí Nivice za poslední dva roky vyznačili a hlavně jejich mapu, kde je kromě nich znázorněna i řada dalších důležitých bodů (památek, pohostinství i dalších). Mapa bude postupem času nejenom růst, ale také ji budeme vylepšovat a doplňovat.

Okružní stezka kaňonem v Nivici

 

Doporučený čas: 4 hodiny
Vzdálenost: 6,9 km

 

Okružní stezka, která vede kaňonem v okolí vesnice Nivica. Umožní vám prozkoumat trosky hradu Nivica a sestoupit dolů k několika vodopádům. Dále pokračuje skrze dubový háj s pohanským chrámem, který místní stále používají a nosí sem i obětiny.

TEPELENË – BËNÇ – NIVICË

 

Doporučený čas: 1 den
Vzdálenost: 20 km

 

Stezka vedoucí z Tepelenë, skrze kaňon až do Nivice. Do 60. let 20. století to bývala hlavní cesta, spojující Nivici s centrem regionu. Po cestě se nachází spousty pitné vody a nedaleko od Tepelenë také akvadukt Aliho Paši, který bude v létě 2019 jedním z bodů zájmu archeologů z MUNI. V kaňonu není signál a stezku pro její náročnost nedoporučujeme rodinám s dětmi ani lidem, kteří nejsou zvyklí na náročné horské treky.

HORA KËNDREVICA – VÝSTUP NA VRCHOL

 

Doporučený čas: 14 hodin
Vzdálenost: 17,6 km + 2x 4,7 km (kumulativní převýšení cca 1200 výškových metrů)

 

Výstup na horu Këndrevica (Maja e Këndrevicës, 2102 m n. m.), která je nejvyšším vrcholem v okolí. Abyste měli možnost dojít až na samotný vrchol a vrátit se před setměním, doporučujeme vyrazit brzo ráno. Za dobrého počasí je z vrcholu vidět Jónské moře. Nedaleko od místa, kde končí značená stezka a začíná výstup na samotnou horu se nachází vodní zdroj s pitnou vodou.

BORSH – KUÇ – NIVICË

 

Doporučený čas:  1,5 dne
Vzdálenost: 38 km

 

Stezka vedoucí z pobřežní městečka Borsh, skrze kaňony a dále do Nivice. Po cestě je spousta zdrojů pitné vody (nejvíce ze všech našich značených stezek), několik vodopádů a celá řada historických památek (počínaje nebo konče hradem v Borshi).

NIVICË – GOLEM – ZHULAT – SENICË

 

Doporučený čas: 2 dny
Vzdálenost: 39,7 km

 

Další malebná trasa s bohatou historií, která je zatím naší nejoblíbenější – z Nivice vede na jih do vesnice Golem a dále skrze vylidněný, ale nádherný Kapariel do Zhulatu a Senicë. Při cestě z Nivice na jih je její nejnáročnější část tvořená sestupem, při cestě v opačném směru ale doporučujeme se připravit na o něco málo náročnější zážitek.