O iniciativě

Iniciativa Všechny tváře Albánie má hned několik cílů. Navazuje na předchozí úspěšnou spolupráci na dalším projektu značení v Albánii a nechce nechat ležet ladem dosavadní zkušenosti s prospěšnými projekty i ohromný potenciál, který nespočet míst v Albánii má pro rozvoj aktivní, udržitelné turistiky. Stejně tak ale cílem aktivit VTA je i to, aby lidé (převážně ale ne výlučně studenti) měli možnost ochutnat Albánii takovou, jaká je a poznat místa, kam by se pravděpodobně sami nevydali. Dalším základním cílem VTA pak už od počátku je, aby česko-albánský kontakt na žádné úrovni nepolevoval, ale naopak rostl. Za důležité považujeme i to, aby staré stereotypy o Albánii v ČR nahradily čerstvé informace (to se týká i vydávání populárně naučných i odborných publikací, článků apod). Iniciativa vznikla v lednu 2018 z popudu albanisty Roberta Dobry a únoru 2018 pak Robin a 3 jeho blízcí přátele společně založili spolek Hajde!, který má za cíl podobné aktivity v budoucnu rozšířit i na některé další balkánské země.

Aktivity v terénu

VTA chce Albánii nejenom ukazovat v tom nejkompletnějším možném světle, ale také posílit česko-albánskou interakci a v rámci přínosných projektů a akcí pomoci tam, kde je to třeba, tak, jak je to vhodné. Naše činnost je založena na dlouholetých zkušenostech i odbornosti a po aktivitě v rámci přechozích podobných projektů, jako je např. Albanian Challenge, jsme již v roce 2017 začali s první velkou spoluprací. V oblasti Kurvelesh v jižní Albánii, konkrétně v okolí vesnice Nivica, tak s Národní pobřežní agenturou spolupracujeme na projektu, který se týká udržitelného rozvoje izolovaných venkovských oblastí. Vyznačili jsme zde již více než 130 km turistických  (historických) stezek, které propojují málo známé památky a vesnice tohoto regionu. Na podzim 2018 bude následovat volně dostupná mapa oblasti, která bude doplněna fotografiemi a informacemi o daných místech. Projekt tak pomáhá místním obyvatelům využít krásy jejich kraje a mít možnost se ve své domovině díky udržitelné turistice uživit. Od roku 2018 pokračuje za účasti českých archeologů z Ústavu archeologie a muzeologie brněnské MUNI a dalších odborníků a studentů, kteří pomáhají poodhalit dějiny jedné z nejméně prozkoumaných oblastí v Evropě.

Ochrana divokých řek

V neposlední řadě se angažujeme v rámci iniciativy Save the Blue Heart of Europe. V roce 2018 se pro divoké řeky v Albánii láme chleba. Stovky plánovaných hydroelektráren můžou navždy zničit nespočet unikátních přírodních zákoutí, biotopů i vesnic a komunit, které se již tak výrazně vylidňují kvůli špatné ekonomické situaci. K neblahému vývoji situace značnou měru přispívá přetrvávající korupce v zemi a konflikty zájmů, které vedou ke schválení výstavby i v oblastech, které jsou vyhlášeny za chráněné. O prohlubující se totální závislosti Albánie na jediném druhu energie netřeba mluvit. Alternativou necitlivých investic do výstavby nádrží a elektráren je turismus. Češi jako jedna z největších skupin turistů, kteří do albánské přírody jezdí, mohou albánské vládě ukázat, že nám na přírodě v této zemi a na Balkáně záleží - stejně tak, jako lidem, kteří díky elektrárnám navždy můžou přijít o svůj domov. Připojili jsme se proto k mezinárodní kampani proti projektům výstavby tisíců nových hydroelektráren na Balkáně Save the Blue Heart of Europe (www.balkanrivers.net) a ve spolupráci s albánskými spolky chceme pomoci.

Robert „Robin“ Dobra
Albanolog a blázen do Albánie, s chutí a zápalem něco změnit. Nebo alespoň přinést trochu užitku jedné z nejkrásnějších zemí na světě a ještě si to užít! Robin je zakladatelem VTA, neustále vymýšlí, kam se dál vrhnout a je tvůrcem / hlavním přispěvatelem naší mapy. S Albánií má dlouholeté zkušenosti na mnoha polích a kromě ní se věnuje i překladatelství, focení a počítačové grafice.
Jiří „Kothy“ Kothera

Jiří je teolog a religionista a pohybuje se v komunitě lidí tvořících LARPy, zabývajících se historickým šermem a oživováním historie (LARP v Albánii? Těšte se!). Už 10. rokem se společně s Pokem v rámci skupiny Gléva Jana Smiřického věnuje rekonstrukci života člena husitské společnosti. Je také součástí dalších projektů a spoluorganizátorem různých bitev a conů. v Albánii byl od roku 2011 už sedmkrát a neustále ho fascinuje její rozmanitost i proměnlivost. V reálu ho můžete potkat třeba v pražské Geekárně.

Erika Lorencová

Jednou ochutnala Albánii, podruhé ochutnala Albánii, a pak se do Albánie přestěhovala. Ale jen dočasně a pak ještě dvakrát. Uvědomuje si její pozitivní i negativní stránky. Váží si toho, jak jí Albánie otvírá oči a mění pohled na svět. Erika, ekolog tělem i duší, studující sladkovodní šneky na Balkáně. Mimo to pracovala jako turistický průvodce v Sarandě a miluje chození (nejenom) po horách, a nejen těch albánských.

Jakub „Pok“ Pokorný

Poky je náš je náš McGyver - z krabičky od sirek a hromady odpadků vám postaví klidně hydroelektárnu. Albánie ho definitivně nadchla při její návštěvě v zimě roku 2018. Jedním z jeho zájmů je i LARP, má spousty zkušeností s organizací akcí pro mládež a dlouhá léta se společně s Jiřím věnuje living history.