O iniciativě

Iniciativa Všechny tváře Albánie má hned několik cílů. Navazuje na předchozí úspěšnou spolupráci na dalším projektu značení v Albánii a nechce nechat ležet ladem dosavadní zkušenosti s prospěšnými projekty i ohromný potenciál, který nespočet míst v Albánii má pro rozvoj aktivní, udržitelné turistiky. Stejně tak ale cílem aktivit VTA je i to, aby lidé (převážně ale ne výlučně studenti) měli možnost ochutnat Albánii takovou, jaká je a poznat místa, kam by se pravděpodobně sami nevydali. Dalším základním cílem VTA pak už od počátku je, aby česko-albánský kontakt na žádné úrovni nepolevoval, ale naopak rostl. Za důležité považujeme i to, aby staré stereotypy o Albánii v ČR nahradily čerstvé informace (to se týká i vydávání populárně naučných i odborných publikací, článků apod). Iniciativa vznikla v lednu 2018 z popudu albanisty Roberta Dobry a únoru 2018 pak Robin a 3 jeho blízcí přátele společně založili spolek, který ji zastřešuje. Během let se také již rozvinula spolupráce spolku s institucemi, jako je albánská Národní pobřežní agentura, Ústav archeologie a muzeologie MUNI v Brně nebo česká ambasáda v Tiraně.

Aktivity v terénu

VTA chce Albánii nejenom ukazovat v tom nejkompletnějším možném světle, ale také posílit česko-albánskou interakci a v rámci přínosných projektů a akcí pomoci tam, kde je to třeba, tak, jak je to vhodné. Naše činnost je založena na dlouholetých zkušenostech i odbornosti a po aktivitě v rámci přechozích podobných projektů, jako je např. Albanian Challenge, jsme již v roce 2017 začali s první velkou spoluprací. V oblasti Kurvelesh v jižní Albánii, konkrétně v okolí vesnice Nivica, tak s Národní pobřežní agenturou spolupracujeme na projektu, který se týká udržitelného rozvoje izolovaných venkovských oblastí. Vyznačili jsme zde již více než 130 km turistických (historických) stezek, které propojují málo známé památky a vesnice tohoto regionu. Na podzim 2018 bude následovat volně dostupná mapa oblasti, která bude doplněna fotografiemi a informacemi o daných místech. Projekt tak pomáhá místním obyvatelům využít krásy jejich kraje a mít možnost se ve své domovině díky udržitelné turistice uživit. Od roku 2018 pokračuje za účasti českých archeologů z Ústavu archeologie a muzeologie brněnské MUNI a dalších odborníků a studentů, kteří pomáhají poodhalit dějiny jedné z nejméně prozkoumaných oblastí v Evropě.

Ochrana divokých řek

V neposlední řadě se angažujeme v rámci iniciativy Save the Blue Heart of Europe. V roce 2018 se pro divoké řeky v Albánii láme chleba. Stovky plánovaných hydroelektráren můžou navždy zničit nespočet unikátních přírodních zákoutí, biotopů i vesnic a komunit, které se již tak výrazně vylidňují kvůli špatné ekonomické situaci. K neblahému vývoji situace značnou měru přispívá přetrvávající korupce v zemi a konflikty zájmů, které vedou ke schválení výstavby i v oblastech, které jsou vyhlášeny za chráněné. O prohlubující se totální závislosti Albánie na jediném druhu energie netřeba mluvit. Alternativou necitlivých investic do výstavby nádrží a elektráren je i turismus. Češi jako jedna z největších skupin turistů, kteří do albánské přírody jezdí, mohou albánské vládě ukázat, že nám na přírodě v této zemi a na Balkáně záleží - stejně tak, jako lidem, kteří díky elektrárnám navždy můžou přijít o svůj domov. Připojili jsme se proto k mezinárodní kampani proti projektům výstavby tisíců nových hydroelektráren na Balkáně Save the Blue Heart of Europe (www.balkanrivers.net) a ve spolupráci s albánskými spolky chceme pomoci.

Robert Dobra
Vystudovaný albanista a blázen do Albánie se vším všudy – je zakladatelem VTA a s Albánií má již dlouholeté odborné zkušenosti a zkušenosti z terénu (hlavně z albánských hor). Také překládá, a to klasická díla a odborné články o Albánii i další díla (samostatně i pro instituce, jako je například Česká televize). Projekty v terénu, které VTA organizuje, považuje za neocenitelnou zkušenost, a to nejen pro ty, kteří se zaměřují na Balkán.
Jiří Kothera

Jiří je teolog a religionista a pohybuje se mimo jiné v komunitě lidí tvořících LARPy, zabývajících se historickým šermem a oživováním historie (LARP v Albánii? Těšte se!). Už 10. rokem se společně s Pokem v rámci skupiny Gléva Jana Smiřického věnuje rekonstrukci života člena husitské společnosti. V Albánii byl od roku 2011 už sedmkrát a neustále ho fascinuje její rozmanitost i proměnlivost.

Jakub Pokorný

Poky je náš je náš McGyver - z krabičky od sirek a hromady odpadků (které v Nivici snad už brzy začneme recyklovat) vám postaví klidně hydroelektrárnu (...). Albánie ho definitivně nadchla při její návštěvě v zimě roku 2018. Jedním z jeho zájmů je i LARP, má spousty zkušeností s organizací akcí pro mládež a dlouhá léta se společně s Jiřím věnuje living history.

Michael Vicherek

Bývalý programátor, který přišel na to, že bavit se s lidmi je mnohem lepší než se stroji, se dal na humanitární životní dráhu. Nynější sociolog ve výcviku na FF UK, Michael, se rád pouští do šílených výzev, ať už je to stopování napříč Kanadou nebo rozhodnutí se na vlastní pěst naučit hrát na bicí. Výzev se rozhodně nebojí.