Poslední divoké řeky v Evropě

Balkán,a Albánie obzvláště, je oblastí, kde se nacházejí poslední nespoustané divoké řeky v Evropě, v čele s majestátní Vjosou. V roce 2018 se pro divoké řeky v Albánii ale láme chleba. Stovky plánovaných hydroelektráren můžou navždy zničit nespočet unikátních přírodních zákoutí, biotopů i vesnic a komunit, které se již tak výrazně vylidňují kvůli špatné ekonomické situaci. K neblahému vývoji situace značnou měrou přispívá přetrvávající korupce v zemi a konflikty zájmů, které vedou ke schválení výstavby i v oblastech, které jsou vyhlášeny za chráněné. O prohlubující se totální závislosti Albánie na jediném druhu energie netřeba mluvit.

Alternativou necitlivých investic do výstavby nádrží a elektráren je turismus. Češi jako jedna z největších skupin turistů, kteří do albánské přírody jezdí, mohou albánské vládě ukázat, že nám na přírodě v této zemi a na Balkáně záleží - stejně tak, jako lidem, kteří díky elektrárnám navždy můžou přijít o svůj domov. Připojili jsme se proto k mezinárodní kampani proti projektům výstavby tisíců nových hydroelektráren na Balkáně Save the Blue Heart of Europe (www.balkanrivers.net) a ve spolupráci s albánskými spolky chceme pomoci.

 

Modré srdce Evropy

SAVE THE BLUE HEART OF EUROPE!

Rok 2018 je rokem, kdy se pro divoké řeky v Albánii láme chleba. Stovky plánovaných hydroelektráren můžou navždy zničit nespočet unikátních přírodních zákoutí, biotopů i vesnic a komunit, které se již tak výrazně vylidňují kvůli špatné ekonomické situaci. K neblahému vývoji situace značnou měru přispívá přetrvávající korupce v zemi a konflikty zájmů, které vedou ke schválení výstavby i v oblastech, které jsou vyhlášeny za chráněné. O prohlubující se totální závislosti Albánie na jediném druhu energie netřeba mluvit.

Alternativou necitlivých investic do výstavby nádrží a elektráren je turismus. Jako jedna z největších skupin turistů, kteří do Albánie jezdí, můžeme albánské vládě ukázat, že nám na přírodě v této zemi a na Balkáně záleží stejně tak, jako lidem, kteří díky elektrárnám navždy můžou přijít o svůj domov. Připojili jsme se proto k mezinárodní kampani proti projektům výstavby tisíců nových hydroelektráren na Balkáně Save the Blue Heart of Europe (www.balkanrivers.net) a ve spolupráci s albánskými spolky chceme pomoci.

V červnu budeme v Praze a Brně (detaily ještě budou upřesněny) organizovat promítání české premiéry nového dokumentu Blue Heart od spolku Patagonia, který se tématice obšírně věnuje. Následně budeme v létě natáčet vlastní dokument týkající se Nivice, Curraje a dalších izolovaných vesnic v Albánii a krátké video s výzvou za účasti českých odborníků, turistů, ale i obyčejných lidí, které Albánie okouzlila a taková záležitost jim není lhostejná. Přidejte se k nám!

Brzo zveřejníme další informace - do té doby Vám nabízíme krátké video od společnosti Much Better Adventures s českými titulky, které Vám leccos k tématu vysvětlí.

R. D.

Ambasada Shqiptare Prage CK Kudrna cestovní kancelář ALPINA cestovní kancelář Katedra jihoslovanských a balkanistických studií Cestovní kancelář ADVENTURA Ozvěny z Balkánu

Zveřejnil(a) Všechny tváře Albánie dne 20. duben 2018

 
V červnu 2018 jsme v Praze a Brně zorganizovali promítání dokumentu Blue Heart od britské společnosti Patagonia, který se dopadům této problematiky věnuje a uvádí diváka do situace stovek a tisíců rodin, jejichž domovy jsou v ohrožení. Více informací na našem Facebooku.